0

Průvodce nákupem svítilny

Výběr dobré svítilny je proces. Nejjednodušší způsob je osobní výběr, ale pokud to není možné, dalším krokem je pečlivě zvážit všechny nabízené možnosti.

Při výběru svítilny budete mít buď otevřených spoustu záložek v prohlížeči anebo si budete dělat poznámky. Doporučujeme buď tabulkový procesor (Excel nebo Google tabulky) nebo list papíru. Společně si projdeme údaje, které byste v každém kroku měli zvážit, a pak vám navrhneme několik možností pro dokončení každého kroku.

Tento průvodce je sice sepsaný krok za krokem, ale můžete provádět více kroků současně. Po prvním kroku bude už jednodušší objevit kritéria ke zvážení v následujících krocích (zejména v krocích dva, tři a čtyři) a vyhodnotit každou svítilnou vybranou v prvním kroku podle těchto kritérií.

Poznámka na okraj: Pokud požadujete, aby svítilna měla konkrétní doplněk, myslete na to během všech kroků a vylučte všechny svítilny, které požadovaný doplněk nemají nebo s podobným doplňkem nejsou kompatibilní. (Například filtry určené pro svítilnu Armytek Predator se dají použít na svítilnách Eagletac typu G25C2, svítilnách Fenix typu TK22 a na dalších modelech – i když pro ostatní modely mohou být k dispozici vhodnější filtry. V produktovém popisku námi nabízených filtrů AF39 najdete informaci, se kterými svítilnami jsou filtry kompatibilní.)

Krok jedna: předpokládané použití (velikost)

Úplně první, co musíte před koupí nové svítilny zvážit, je to, k čemu ji budete používat. Svítilny mají spoustu použití... Jistě, svítilny osvětlují tmavé prostředí; ale existuje spousta různých situací, ve kterých si potřebujete posvítit, a některé svítilny k vašemu účelu poslouží lépe než jiné.

Svítilna na klíčenku – Tyto svítilny jsou dost malé na to, aby se vešly do kapsy spolu s klíči, a jsou určené k připevnění na klíčenku. Světlo, které poskytnou, stačí na krátké vzdálenosti, třeba abyste si svítili před sebe při chůzi, abyste posvítili do zásuvky, pod vozidlo nebo mezi nábytek. U těchto svítilen jde spíše o praktičnost než o výkon.

Kapesní svítilna – Tyto svítilny jsou podobné svítilnám na klíčenku, ale nelze je ke klíčence tak snadno připnout nebo jsou příliš velké, než abyste je nosili ve stejné kapse jako klíče, i když jsou stále dost malé na to, aby se vešly do kapsy s tužkou nebo diářem.

Univerzální svítilna – Některé univerzální svítilny pro domácí použití se sice mohou vejít do kapsy, ale zpravidla je pohodlnější nosit je připnuté k opasku v pouzdře. Některé z těchto svítilen se dodávají s pouzdrem pro zavěšení na opasek. Tyto svítilny jsou kompromisem mezi praktičností a výkonem, hodí se pro běžné použití na procházky, na půdu, do sklepa, na chatu, při výpadku proudu a podobně.

Taktická svítilna – Tělo taktických svítilen má průměr 2,54 cm, aby bylo možné je připevnit na standardní lovecké zbraně. Tyto svítilny jsou určené pro lovce, policisty a vojáky. Často je možné doplnit je filtrem, který mění barvu světla pro různé účely. Mají podobný nebo vyšší výkon než univerzální svítilny a obvykle mají volitelné taktické výstupy světelného paprsku, například blikání, záblesky a signál SOS.

Profesionální svítilna – Kvůli svým větším rozměrům profesionální svítilny nejsou příliš pohodlné pro každodenní nošení, takže se spíše hodí pro občasné použití nebo pro stacionární upevnění. Výborně poslouží na pracovištích ve velkých halách.

Záchranářská svítilna – Tyto svítilny mají nejvyšší výkon s velkým dosvitem a svítivostí. Primárně jsou navrženy jako svítilny pro záchranáře, ale poslouží v jakýchkoliv velkých prostorách a ve všech situacích, ve kterých je potřeba velký dosvit.

Čelní svítilna – Čelní svítilna má podobnou velikost jako kapesní a univerzální svítilny, ale je navržená tak, aby se umístila do čelenky, která může být jejich součástí. Tyto specializované svítilny se hodí všude, kde potřebujete mít volné obě ruce a současně vidět na práci, ať už pracujete na podvozku vozidla, prozkoumáváte jeskyně či děláte cokoliv jiného. Některé kapesní a univerzální svítilny se dají použít jako čelní svítilny připevněním na zvláštní popruh, současně některé čelní svítilny se také dají použít samostatně, kdy je můžete dát do kapsy nebo je nést v ruce (modely Wizard a Tiara).

Lucerna – Lucerny jsou primárně určené pro stanování, ale dají se využít i při řadě dalších aktivit. Obvykle jsou vybavené hákem na zavěšení, ale mohou být také opatřené magnety, kterými se připevní k rovnému kovovému povrchu, nebo mohou mít otvor pro jejich zasunutí do stojanu. Počet lumenů a dosvit je sice nižší než u běžných svítilen, ale oproti tomu efektivněji osvětlí větší oblast. Výborně se hodí pro doplnění nebo dokonce nahrazení propanových svítilen.

Svítilna na kolo – Tyto svítilny jsou určené pro použití na kolo, elektrické kolo nebo motorku. Jejich výkon a dosvit je podobný jako u běžných svítilen, ale jsou uzpůsobené tak, aby se daly připevnit na kolo, a profil paprsku je upravený takovým způsobem, aby neoslňoval chodce a protijedoucí vozidla.

Ultrafialová nebo infračervená svítilna – Jde o zvláštní modely svítilen, kdy je běžné světlo LED nahrazené světlem ultrafialovým nebo infračerveným. Prodávají se v řadě variant a velikostí, od kapesní až po profesionální. Infračervené svítilny se mohou použít společně s termovizí nebo brýlemi pro noční vidění, aby se zlepšil jejich výkon. Svítilny UVA 365nm se dají použít jako černé světlo nebo jako Woodovo světlo používané v lékařství, zejména v kožní medicíně (395nm se stále ještě dá použít jako černé světlo, ale není tak efektivní jako Woodovo světlo).

Dokončení kroku jedna: Na webových stránkách podle vašeho výběru (jako je třeba ta naše, když už jste tady) zvolte požadovanou kategorii svítilen. Na našich stránkách jsou velikosti označené slovem „typ“ následovaným údajem o rozměrech. Na stránkách výrobců naleznete údaje pro všechny varianty svítilen a také pro modely, které běžně nenabízíme – pokud nemáme na skladě svítilnu, kterou jste si vybrali, a pokud je tato svítilna dostupná u výrobce, můžeme ji pro vás speciálně objednat.

Krok dva: teplota/barva

Jakmile máte jasno, k čemu chcete svítilnu používat, dalším krokem je rozhodnout se pro teplotu či barvu světla. Barva se určuje dvěma parametry, a to odstínem světla (chladné, neutrální, bílé světlo) a teplotou v Kelvinech (5.000 K, 4.300 K, 3.200 K).

Při výběru té pravé svítilny pro vás teplota světla hraje velkou roli – problémem je, že mnoho výrobců uvádí pouze odstín světla a nikoliv jeho přesnou teplotu. Většině běžných zákazníků stačí vybrat si pouze na základě odstínu a nepotřebují znát drobné rozdíly v teplotě v rámci jednoho odstínu.

O odstínu a teplotě světla máme pro vás detailní informace, které lze vyčíst z občas matoucích údajů na svítilnách. Tyto informace vám pro snadnější orientaci nabízíme rozdělené do skupin.

Pokud vybíráte podle odstínu, zvažte následující:

Chladné bílé světlo – Tento odstín se volí nejčastěji, protože vydává nejjasnější světlo. Nevýhodou je, že při vyšších výkonech může tento typ osvětlení oslňovat a také vymývá barvy.

Neutrální bílé světlo – Tento odstín si získává oblibu mezi těmi, kdo nechtějí být svítilnou oslňovaní nebo upřednostňují zachování přirozených barev u osvětlovaných předmětů. Neutrální bílé světlo je obvykle o 7–10 % méně jasné než chladné bílé světlo, ale vnímáme je dokonce jako ještě méně jasné, protože jím nejsme oslnění.

Teplé bílé světlo – Tento odstín není ani příliš častý, ani příliš oblíbený. V oblibě je mají fotografové, protože takové světlo dodává fotografiím teplých nádech. Upřednostňují je ale i jiní uživatelé, kteří nechtějí být oslnění a chtějí vidět barevný kontrast osvětlovaných předmětů – navzdory tomu, že teplé bílé světlo způsobuje posun barev.

Infračervené a ultrafialové světlo – Tyto odstíny se nacházejí mimo běžně viditelné spektrum. Infračervené světlo má praktické využití, ultrafialové světlo může mít využití praktické (365nm) nebo zábavné (395nm). Ultrafialové světlo A (UVA nebo černé světlo) se při dopadu na předmět stává částečně viditelným, takže osvětlované předměty září – ale také rychle nasytí světlem materiály, které ve tmě svítí. Zatímco odstíny se nejlépe porovnávají pomocí jejich teploty v kelvinech, infračervené a ultrafialové světlo je vhodnější uvádět pomocí vlnové délky v nanometrech (nm) – technicky vzato, odstíny by se také daly uvádět pomocí nanometrů.

Barevné světlo – Barevné světlo se často označuje jednoduše jako červené, modré a zelené. Jde o světlo LED, které vydává zvláštní světlo mimo běžné rozpětí v kelvinech používané k určení odstínu světla. Barevné světlo by se také dalo uvádět v nanometrech, ale není to zvykem. Z dosavadní zkušenosti se zdá, že barevné světlo může mít o něco menší výdrž než chladné světlo kombinované s barevným filtrem – tento poznatek je ale obtížné potvrdit vzhledem k malému množství momentálně dostupných dat.

Většina uživatelů upřednostňuje chladné nebo neutrální světlo, ale to záleží čistě na osobním vkusu.

Při koupi první svítilny doporučujeme zvolit chladné světlo, pokud neupřednostňujete menší oslnění nebo věrnější barvy. Zvažte také, jestli budete používat barevné filtry (červené, modré, zelené, žluté). Pro použití s barevnými filtry je vhodnější chladné světlo, i když to není podmínka.

Když si vyberete odstín/teplotu světla, měli byste vědět, že ne všichni výrobci tento údaj uvádějí jednotným způsobem. Kategorie chladné, neutrální a teplé světlo se mírně prolínají v tom smyslu, že neteplejší chladný odstín ve skutečnosti odpovídá nejchladnějšímu neutrálnímu odstínu a nechladnější teplý odstín odpovídá nejteplejšímu neutrálnímu odstínu). To je také důvod, proč různí výrobci přistupují k uvádění této hodnoty různými způsoby.

Dokončení kroku dva: Toto může být trochu nepříjemná práce – prohlédněte si všechny svítilny ve zvolené kategorii a zapište si ty modely, které mají požadovaný odstín/teplotu. Tento krok můžete provádět současně s krokem tři.

Krok tři: baterie

Jakmile máte vybraný typ a velikost svítilny a odstín a teplotu světla, je čas věnovat se bateriím. Ano, dává sice smysl vybrat si nejdřív baterie a pak velikost svítilny... Ale většina nakupujících, kteří si vybírají první svítilnu, se rozhodne pro baterie AA, protože jsou nejdostupnější. Pokud si ale baterie vyberete jako první, rychle pak zúžíte výběr velikostí, a tak se může stát, že si nevyberete tu správnou svítilnu pro svůj účel.

Jednorázové alkalické baterie

Klady – pohodlné, nejlevnější cena za kus

Zápory – Pokud baterie zůstane v zařízení, které se delší dobu nepoužívá, příliš se vybije a začne z ní vytékat kyselina. Baterie škodí životnímu prostředí, pokud se nerecykluje a vyhodí se s běžným odpadem. Není dobíjecí.

Jednorázové lithiové baterie

Klady – Slušná míra pohodlí, druhá nejlevnější varianta při ceně za kus. Dodává plný výkon, dokud se téměř nevybije. Je recyklovatelná, některé specializované firmy vybité baterie odebírají a platí za ně.

Zápory – není dobíjecí

Dobíjecí baterie Ni-MH

Klady – Snadná dostupnost, dobrá cena, protože jedna baterie Ni-MH nahradí 500–1.000 jednorázových alkalických nebo lithiových baterií. Dodává plný výkon, dokud se téměř nevybije. Je recyklovatelná.

Zápory – Má o něco nižší výkon než alkalické či lithiové baterie (1.2 V místo 1.5 V), ale běžný uživatel nezaznamená rozdíl.

Dobíjecí baterie Li-Ion

Klady – Dodává dvojnásobek výkonu alkalické či lithiové baterie (3.7 V oproti 1.5 V). Je levnější, protože ji lze dobít přibližně 500krát. Je recyklovatelná, některé specializované firmy vybité baterie odebírají a platí za ně.

Zápory – I když se prodávají ve velikostech podobných některým alkalickým či lithiovým bateriím, nelze jimi vždy tyto baterie nahradit vzhledem k odlišnému výkonu. K dispozici jsou varianty s ochranou a bez ochrany proti zkratu – baterie s ochranou jsou o něco větší, než uvádí jejich označení (označení těchto baterií je odvozeno z jejich rozměrů: 10440, 14500, 17650, 18650).

Pokud jste si vybrali svítilnu určité velikosti, vaše možnosti výběru baterie jsou nyní už omezené – navíc většinou máme na skladě svítilny fungující na baterie Li-Ion, protože jsou jasnější a mají větší výdrž – abyste stejný výkon získali u alkalických baterií či baterií Ni-MH, museli byste použít baterií více, a proto byste museli mít větší svítilnu.

V zásadě si vybíráte mezi pohodlím (alkalické, lithiové a Ni-MH baterie) a výkonem (Li-Ion). Naše doporučení pro baterie je v přesně opačném pořadí, než je uvedené v předchozí větě.

Dokončení kroku tři: Tento krok můžete provádět současně s krokem dva.

Krok čtyři: profil paprsku

Tento krok můžete při výběru své první svítilny přeskočit. Sice je lepší brát v potaz i profil paprsku, ale informace o profilu nejsou vždy k dispozici a není vždy snadné najít vhodnou variantu. Profil paprsku je částečně daný velikostí svítilny, kterou jste vybrali, ale některé modely se nabízejí v různých variantách s různými profily paprsku, kterých je docíleno osazením různými světly LED.

Profil paprsku má tři aspekty:

Bodový vyzařovací úhel – užší úhel zpravidla znamená větší dosvit, zatímco širší úhel poskytuje intenzivnější světlo. Většina svítilen se pohybuje v úhlu mezi 10 ° a 25 °, čelní svítilny nebo svítilny s větším rozptylem mají obvykle úhel okolo 70 °. Z toho vyplývá, že pokud dosvit svítilny je například 100 m, průměry jejího bodového osvětlení budou následující:

10 ° -> 17,5 metrů

25 ° -> 44,3 metrů

50 ° -> 93,3 metrů

75 ° -> 140,0 metrů

Rozptylový vyzařovací úhel – Platí pro něj stejná pravidla jako pro bodový vyzařovací úhel, ale uplatňují se na oblast okolo bodového osvětlení. Většina svítilen se pohybuje v rozsahu 40 ° až 80 °, přitom čelní svítilny a svítilny s větším rozptylem mohou mít úhel široký až 120 °. Dosvit vztahující se na oblast pokrytou rozptylem světla se neudává a je vždy menší než dosvit bodového osvětlení, ale pokud má svítilna dosah například 100 metrů, pak průměry osvětlené oblasti budou následující:

40 ° -> 72,8 metrů

60 ° -> 115,5 metrů

80 ° -> 167,8 metrů

100 ° -> 238,4 metrů

120 ° -> 346,4 metrů

Kolik světla bude připadat na bodové a rozptylové osvětlení stále závisí na použitém světle LED, čočce a reflektoru. Dvě svítilny stejných rozměrů mohou mít zcela odlišné profily paprsku, pokud se změní LED, čočka nebo reflektor. Naopak dvě svítilny rozdílných rozměrů mohou mít zcela shodný profil paprsku, ale lišit se budou ve výdrži či maximálním výkonu.

Svítivost nebo dosah – tyto hodnoty určují, nakolik je světelný výkon svítilny koncentrovaný. Lumeny udávají, kolik světla svítilna vydává, zatímco svítivost udává, kolik světla je koncentrováno v nejjasnějším bodě paprsku – zpravidla v jeho středu. Čím vyšší je svítivost, tím dále paprsek dosvítí. Pomocí svítivosti se vypočítává dosvit v metrech, a tato hodnota se pak obvykle zaokrouhlí na nejbližší celé číslo.

Dvě svítilny se stejnou hodnotou lumenů mohou mít odlišnou svítivost, protože úhel paprsku má vliv na to, kolik světla paprsek bude obsahovat. Rozdílné úhly také vysvětlují, proč dvě svítilny s různou hodnotou lumenů mohou mít stejnou svítivost.

Obecně řečeno, užší bodový vyzařovací úhel znamená větší svítivost. Užší rozptylový vyzařovací úhel také může zvýšit svítivost, ale už ne do takové míry.

I když by se mohlo zdát, že svítilna s vyšší svítivost nebo větším dosahem je lepší, tyto vlastnosti bývají na úkor rozptylového světla, které je svítilna schopná dodat. Některé svítilny s nejvyšším dosahem vykazují takové rozdíly v hodnotách bodového a rozptylového vyzařovacího úhlu, že nevydávají téměř žádné rozptylové světlo.

Pro univerzální použití se zpravidla více hodí svítilna s širším úhlem, který osvítí větší plochu, a menším dosahem. Pokud vyžadujete obojí, pořiďte si dvě různé svítilny, anebo zvolte svítilnu s užším úhlem a doplňte ji difuzérem, který světlo rozptýlí do okolí, když to budete potřebovat.

Co se týče vlivu svítivosti na zvýšení dosahu, svítivost se musí zvýšit výrazně, aby se to na dosahu projevilo. Tento fakt se většinou uvádí až na konci příbalové informace ke svítilně, ale přibližně 50% zvýšení svítivosti navýší dosah o několik málo metrů.

Dokončení kroku čtyři: Vyberte si požadovaný profil paprsku (užší úhel, širší úhel, větší či menší dosah) a zavřete záložky se svítilnami, které jste takto vyloučili, nebo je vyškrtněte ze seznamu, pokud si jej píšete.

Například: Užší úhel může znamenat „cokoliv méně než 15 °“ a širší úhel „cokoliv více než 15 °“. Vyšší dosah může znamenat „cokoliv nad 100 metrů“ a nižší dosah může být „cokoliv pod 100 metrů“.

Krok pět: odolnost

Na odolnost svítilny může mít vliv řada věcí – například materiál těla svítilny, způsob připojení baterie, těsnění apod.

Souhrn všech těchto vlivů se dá stanovit v několika hodnotách.

Odolnost vůči nárazu – Tato hodnota udává, z jaké výšky je možné svítilnu upustit, aby přitom zůstala stále funkční. Standardy FL-1 vyžadují, aby se svítilna upustila šestkrát za sebou ze stejné výšky a nadále fungovala. Většinu svítilen je možné bezpečně upustit z výšky 1 metru (přibližně výška kapsy kalhot), značka Armytek nabízí modely, které jsou ještě odolnější. Běžný uživatel se spokojí s hodnotou 1 metru, ale pokud chcete svítilnu používat na žebříku, nebo pokud se vám stává, že svítilnou narážíte do věcí, zvolte raději odolnější model.

Ochrana proti vniknutí (IP) – Tento údaj přibližně určuje, nakolik je svítilna odolná proti vniknutí vody – a prachu. Údaj se zpravidla sestává ze dvou čísel (IP xx), které se vždy uvádějí společně. Pokud jedno z čísel (obvykle to první) není uvedeno, nahrazuje se písmenem x, které se uvádí společně s druhým číslem (např. IP x8).

První číslo uvádí, nakolik je svítilna odolná proti pronikání prachu. Tento údaj se často vypouští, protože pokud má voděodolnost (druhé číslo) hodnotu 8, pak lze předpokládat, že odolnost vůči prachu bude na čísle 6. Nejvyšší hodnota odolnosti vůči prachu je 6, která označuje, že prach do svítilny nepronikne, pokud ji uživatel nebude otvírat v prašném prostředí.

Druhé číslo označuje, nakolik je svítilna odolná vůči proniknutí vody. Čím vyšší číslo, tím odolnější svítilna je. Nejvyšší hodnota je 8, ale hodnoty mohou být uváděné i vyšší.

6 – Svítilna vydrží občasné vystavení vodě, například zásah mořskou vlnou, vystavení mírnému dešti nebo nechtěnému upuštění do kbelíku vody. Pokud takovou svítilnu necháte pod vodou nebo ji budete používat v prudkém dešti, může dojít k narušení spojů a voda se může se dostat do elektrického obvodu.

7 – Svítilna může být ponořená ve vodě po dobu 30 minut v hloubce až 1 metr. Svítilna odolá střednímu až silnému dešti a pokud ji pustíte do kbelíku s vodou a chvíli ji tam zapomenete, nic se jí nestane. Pokud byste svítilnu nechávali pod vodou po delší dobu, může dojít k narušení spojů a voda se může dostat do elektrického obvodu.

8 – Svítilna může být ponořená ve vodě po dobu minimálně 30 min v hloubce až 15 metrů. Hodnota 8 je nejvyšší možná a udává se, i když svítilna je ještě odolnější.

Vyšší než 8 – Pokud svítilna může být ponořená ve vodě po dobu delší než 30 minut, uvádí se, po jak dlouhou dobu může ve vodě zůstat. Také se udává hloubka, ve které může být svítilna ponořená, pokud je větší než 15 metrů.

Většina námi nabízených svítilen má hodnocení IP x8 (to znamená IP 68). Některé naše svítilny mají hodnocení IP x6 (údaj o odolnosti vůči prachu z této hodnoty nelze vyvodit) a další naopak hodnocení IP x8 překračují, zejména potápěčské svítilny a všechny modely výrobce Armytek.

Dokončení kroku pět: Pokud vám na odolnosti nezáleží, v tomto kroku nemusíte vylučovat žádné svítilny. V opačném případě vylučte všechny modely, které nemají požadovanou odolnost. Před tím se ujistěte, že na seznamu máte alespoň jednu svítilnu s požadovanými parametry odolnosti.

Příklad: Vylučte všechny svítilny s hodnocením IP x6. Do dalšího kola vyberte všechny svítilny, které mají hodnocení voděodolnosti vyšší než 10 m.

Mezikrok

V této chvíli bude váš seznam pravděpodobně už dost zúžený. Pokud je tomu tak, můžete nyní výběr uzavřít a vybrat si svítilnu podle toho, kolik jste ochotni za ni utratit nebo podle hodnoty lumenů.

Také je možné, že na seznamu budete nyní mít jednu, dvě či dokonce vůbec žádnou svítilnu. V tom případě můžete buď slevit na požadavcích, které jste si stanovili v krocích čtyři a pět, anebo se vrátit ke kroku jedna a vybrat si svítilnu jiné velikosti. Volba o něco větší či menší svítilny zpravidla nepřinese výrazný rozdíl ve velikosti, mimo taktických svítilen, které jsou určeny k připevnění na zbraň, a v jiné kategorii takto uzpůsobenou svítilnu pravděpodobně nenajdete. Některé čelní svítilny se dají odepnou z čelenky a mohou se použít jako univerzální svítilny.

Krok šest: lumeny

Lumeny udávají, nakolik je paprsek svítilny jasný – čím vyšší hodnota, tím více světla svítilna vydává. Tuto hodnotu jsme ale zařadili do kroku šest, protože se odvíjí od mnoha dříve zmiňovaných hodnot. Mimo to univerzální svítilny se dnes dostávají na hodnoty, které převyšují potřebu v běžných situacích, takže se mohou používat na nižší výkon a vydrží tak delší dobu. Pokud byste jako první krok vybrali požadovanou hodnotu lumenů, zúžili byste si možnosti rychleji a méně efektivně – a mohli byste tak vyloučit varianty, které by pro vás byly dobrou volbou.

Zde je přehled, jak aspekty zmíněné v předchozích krocích ovlivňují hodnotu lumenů:

Předpokládané použití (velikost): Větší svítilny pojmou více baterií a více světel LED, takže vydávají jasnější světlo.

Teplota/barva: Svítilny s neutrálním bílým světlem mají o něco nižší výkon a svítilny s teplým bílým světlem mají výkon ještě nižší. Svítilny s barevným světlem (červené, modré, zelené) mají dokonce ještě nižší hodnoty lumenů. Ultrafialové a infračervené světlo se neměří v lumenech, protože by zřejmě dosáhlo nulové hodnoty, vzhledem k tomu, že tyto svítilny nevydávají téměř žádné viditelné světlo.

Baterie: Li-Ionové baterie dodávají nejjasnější světlo, protože jejich síla je 3,7 voltů, zatímco na druhém místě jsou některé jednorázové lithiové baterie, které mají výstup 3 volty (CR123A). Menší jednorázové lithiové baterie (1,5 V), jednorázové alkalické baterie (1,5 V) a baterie Ni-MH (1,2 V) mají všechny přibližně stejný výkon – kromě některých speciálních modelů nebo modelů, které fungují na více kusů baterií (1,2 × 8 = 9,6 V, zatímco 1,5 V × 8 = 12 V).

Profil paprsku: Profil nemá přímý vliv na hodnotu lumenů, ale ovlivňuje to, jak se nám jasnost světla jeví. Užší profily působí dojmem jasnějšího světla, protože světlo je koncentrované v menší oblasti. To také souvisí s tím, jak se hodnota lumenů měří – lumeny OTF (měřené přímo před svítilnou) jsou mírně ovlivněné profilem paprsku, zatímco lumeny LED a lumeny FL-1 nikoliv.

Odolnost: Nemá na hodnotu lumenů žádný vliv.

V tuto chvíli je načase se rozhodnout, jestli požadujete nejjasnější dostupné světlo, anebo jestli se spokojíte se světlem méně jasným. Tento krok je vhodné provádět současně s krokem sedm, kdy zvažujeme výdrž svítilny – podívejte se na svítilnu s vysokým výkonem a porovnejte její nižší výkon s maximálním výkonem méně výkonné svítilny (tj. porovnejte 200lumenový výkon svítilny o max. výkonu 500 lumenů se svítilnou s max. výkonem 200 lumenů).

Dokončení kroku šest: Zvažte, jestli požadujte nejvyšší výkon a nejvyšší dosah, nebo jestli pro vaše účely stačí nižší hodnoty. Uvažte, jestli byste výkonnou svítilnu vůbec používali na nejvyšší výkon.

Pokud je pro vás výkon důležitý, pak vylučte všechny méně výkonné svítilny. Pokud výkon nehraje takovou roli, pak porovnejte výdrž svítilen.

Krok sedm: výdrž

Technicky vzato, výdrž jsme už částečně probrali v kroku tři – na výdrž má vliv chemické složení baterie, konkrétní pořadí od baterií s největší výdrží po baterie s nejnižší vydrží je toto: Ni-MH, alkalické, Li-Ionové, lithiové. To je samozřejmě za předpokladu, že všechny baterie mají stejnou velikost (např. AA/14500). Pokud bychom srovnávali největší velikosti baterií používaných ve svítilnách (zejména v námi nabízených modelech), pořadí od největší po nejnižší výdrž bude následující: Ni-MH, alkalické, lithiové, Li-Ion. Změna pořadí je z toho důvodu, že baterie Li-Ion jsou dostupné ve větších sadách než lithiové baterie.

Vedle chemického složení baterie má vliv na výdrž použité světlo LED a elektronika baterie. Novější typy LED a elektroniky jsou účinnější, ale také si poradí s větším výkonem. Mají tedy větší výkon než starší modely a obvykle podobnou výdrž, i když se výdrž často zdá být větší u nových modelů, protože jejich výdrž se měří za použití novějších typů baterií. (Například mnoho svítilen fungujících na baterie 18650 dnes měří výdrž s bateriemi 3.400 mAh nebo 3.500 mAh, zatímco starší modely používaly pro měření baterie 3.100 mAh nebo 2.800 mAh.)

Většinou se neuvádí, s jakou baterií se výdrž měřila. Dá se ale předpokládat, že nejstarší modely (XM-L a XP-G) používaly baterie 2.800 mAh nebo 3.100 mAh, středně staré modely (XM-L2, XP-G2) používaly baterie 3.100 mAh nebo 3.400 mAh a nejnovější modely (XP-L) používají baterie 3.400 mAh nebo 3.500 mAh.

Výdrž baterie se dá samozřejmě prodloužit tak, že budete mít připravené baterie na výměnu, případně některé modely jsou vybavené volitelným rozšířením, díky kterému můžete vložit více baterií, a tak prodloužit výdrž.

Poznámka: Je třeba mít na paměti, že výdrž baterie se měří od chvíli zapnutí baterie až do okamžiku, kdy její výkon klesne na 10 % počátečního výkonu. To znamená, že na plný výkon baterie pojede kratší dobu – svítilna může mít výdrž 3 hodiny s hodnotou 1.200 lumenů, ale ve skutečnosti si udrží 1.200 lumenů třeba pouze 1 hodinu, potom klesne na 700 lumenů na dalších 90 minut a nakonec na 230 lumenů na další 3 hodiny – v součtu pak vychází delší celková doba. Výdrž se obvykle testuje s upravenými variantami svítilen, které mírně snižují výkon, jak se baterie vybíjí, ovšem svítilny určené k prodeji rozpoznají, kdy baterie už není schopná dodat dostatek energie pro aktuální výkon, a tak výkon o stupeň sníží, místo toho, aby se snažila udržet výkon tak vysoký, jak je to možné.

Další poznámka: Mnoho svítilen má maximální výkon (obvykle označovaný jako „turbo“), který vyprodukuje vyšší teplotu, než s jakou se svítilna dokáže dlouhodobě vyrovnat. Pokud je svítilna zapnutá na tento výkon, svítilna sleduje buď čas nebo teplotu a jakmile se teplota příliš zvýší, svítilna sníží výkon, aby nedošlo k poškození LED, elektroniky a baterií.

Dokončení kroku sedm: Porovnejte výdrž vybraných svítilen. Zvažte, jestli výdrž je pro vás důležitá, a pokud ano, vylučte všechny svítilny, které svou výdrží nedostačují.

Je obtížné přesně poznat, které svítilny mají nedostačující výdrž, protože mnoho svítilen při měření výdrže používalo baterie s nižší kapacitou (mAh), takže ve skutečnosti dosahují podobné nebo lepší výdrže než novější modely svítilen testované s novými typy baterií.

Krok osm: doplňky

Některé svítilny se prodávají s doplňky, jiné bez doplňků. Teď je čas na to, abyste porovnali doplňky dodávané společně se svítilnou a doplňky, které je možné si dokoupit. Většinou toto porovnání nepovede k tomu, že byste některé svítilny vyloučili, ale je dobré vědět, co můžete od svítilny očekávat. Uveďme si nyní některé z doplňků, které mohou být k dispozici.

Návod na použití: Většina svítilen se dodává alespoň s návodem na použití – některé návod nemají buď proto, že jejich ovládaní je opravdu jednoduché, anebo proto, že výrobce neměl před distribucí svítilen návod k dispozici.

Náhradní těsnící kroužky: Většina svítilen se dodává alespoň s jedním náhradním těsnícím kroužkem, řada svítilen jich v balení obsahuje dva. Některé svítilny se dodávají bez náhradních kroužků.

Pouzdro: Mnoho univerzálních a taktických svítilen se dodává s pouzdrem – ale ne všechny. Některé jiné druhy svítilen (kapesní, profesionální, záchranářské) také mohou mít v balení pouzdro, ale není to obvyklé. Některé svítilny se nabízejí v sadě s pouzdrem a ve variantě bez pouzdra.

Šňůrka: Některé menší svítilny (velikosti kapesní až profesionální) jsou vybavené šňůrkou k zavěšení na krk nebo omotání okolo zápěstí.

Spona: Některé svítilny určené pro přenášení (velikost kapesní až profesionální) jsou opatřené sponou pro připnutí ke kapse, která je buď pevnou součástí svítilny nebo se dá odepnout. Některé spony se dají odepnou snadno, jiné je třeba odmontovat pomocí nářadí.

Filtry: Filtry jsou většinou plastové, někdy skleněné čočky, které se dají připevnit před hlavní čočku svítilny, a tak změnit barvu vydávaného světla. Některé modely se dodávají také s difuzérem, ale další filtry se obvykle prodávají zvlášť. Některé filtry se dají připevnit pouze na určité modely svítilny, které se prodávají jako sada.

Rozšíření na baterie: Tento doplněk rozšíří prostor určený pro baterie, což jednak umožní vložení více baterií a také to zvětší plochu těla svítilny pro její lepší uchopení. Na jedné straně to sice znamená, že budete potřebovat více baterií, na straně druhé ale prodloužíte intervaly mezi výměnou baterií. Smyslem tohoto doplňku je pohodlí: pokud například potřebujete čtyři baterie, aby dosáhli požadované výdrže a výkonu, můžete baterie buď třikrát vyměnit anebo pomocí rozšíření vložit dvě baterie a vyměnit je pouze jednou.

Dokončení kroku osm: Zvažte, jestli požadujete určitý doplněk a podívejte se, které modely tento doplněk mají. Pokud doplňky nepotřebujete, tento krok můžete ignorovat anebo hledejte svítilny, které doplňky v balení nemají. Pokud žádná ze svítilen na vašem seznamu požadované doplňky nemá, vraťte se o pár kroků zpět a znovu zvažte svítilny, které jste dříve vyloučili.

Krok devět: vyberte si svítilnu

V této chvíli jsme probrali vše důležité, co byste měli zvážit před koupí svítilny. Většina z toho, co zbývá, už je do značné míry omezená kroky, které jsme provedli dosud. Zůstává pouze cena – pokud vám na seznamu zbývá více než jedna svítilna. Pokud máte na seznamu stále ještě hodně možností, projděte si znovu předchozí kroky a zužte seznam natolik, abyste mohli udělat konečné rozhodnutí.

Dalším bodem, který stojí za zvážení, je to, jak se svítilna drží v ruce. To zjistíte jedině tak, že si svítilnu osobně vyzkoušíte, ale následujících několik poznámek by vám k tomu mělo pomoct.

Lesklá úprava: Výrobci Eagletac a Fenix ošetřují povrch svítilny lesklou vrstvou aplikovanou na eloxovaný hliník. Svítilny těchto výrobců mají tělo opatřené vystouplým vzorkem, který usnadňuje držení.

Pouze eloxace: Výrobce Armytek ponechává eloxovaný hliník obnažený a povrch svítilny neopatřuje vzorkem. Tyto svítilny se dobře drží v ruce, ale také jsou pocitově trochu hrubší – zpravidla pro uživatele s tvrdšíma rukama.

Materiál: Pokud je použitý jiný materiál než hliník, zpravidla se pouze trochu obrousí a dále se neupravuje. Svítilny vyrobené z jiného materiálu než hliník v naší nabídce zahrnují především titanové modely Eagletac a Peak LED.

Dokončení kroku devět: Vybrat si svítilnu je samozřejmě obtížné, jinak by k tomu nebyl potřeba průvodce. Pokud vám stále zbývá na seznamu více než jedna možnost, vyberte si podle ceny... Pokud je cena příliš vysoká, můžete si buď ještě trochu našetřit nebo se vrátit k předchozím krokům a vybrat si levnější svítilnu.

Bonusový krok: baterie a nabíječky

Většina svítilen se dodává bez baterií (s bateriemi se dodávají pouze modely fungující na dobíjecí baterie), takže teď je vhodná doba vybrat si ke svítilně baterie a nabíječku. Ani jedno sice při koupi svítilny nepotřebuje, ale obojí budete potřebovat pro její použití.

Tato sekce se zaměřuje především na dobíjecí baterie (Ni-MH a Li-Ion), protože jednorázové baterie budete vždy kupovat ve větším množství.

V kroku tři jsme si vybrali, jaké baterie budeme chtít používat, o tom je tedy rozhodnuto – otázka nyní je, kolik baterií koupit? Budeme hovořit o „sadě“ baterií, to znamená, celkový počet baterií vyžadovaných k použití svítilny. Mnoho svítilen samozřejmě potřebuje pouze jednu baterii, zatímco jiné mohou potřebovat až osm najednou. Pokud budete používat rozšíření na baterie, do svítilny se současně vejde větší počet baterií. V každém případě budete potřebovat alespoň jednu sadu baterií.

Jedna sada baterií: Jedna sada baterií stačí, pokud svítilnu budete potřebovat jen občas, třeba nosit ji v kapse nebo na klíčence pro případ potřeby. Až se baterie vybije, můžete ji dobít (nebo vyměnit, pokud není dobíjecí). Jedna sada baterií je dostačují v případech, kdy se nic nestane, pokud ve svítilně dojdou baterie.

Dvě sady baterií: Pokud svítilnu budete používat pravidelně, například při procházkách brzy ráno či pozdě večer nebo při práci, potom stojí za zvážení zakoupení druhé sady baterií. Pokud budete mít náhradní baterie vždy po ruce, můžete je hned vyměnit, když se stávající sada baterií vybije.

Tři nebo více sad: Pokud budete svítilnu používat neustále, na vyšší výkon a po dobu alespoň dvakrát delší, než je výdrž svítilny při požadovaném výkonu, pak zvažte pořízení několika sad baterií – důvodem je metoda, jakou se měří výdrž. Pokud má svítilna podle výrobce fungovat na požadovaný výkon po dobu 4 hodin a vy plánujete svítilnu používat 8 hodin, teoreticky by to znamenalo dvě sady baterií... Výdrž se ale měří až do chvíle, kdy se „výkon sníží na 10 % původní hodnoty“, proto budete ve skutečnosti potřebovat tři sady a čtyři by možná taky stály za zvážení.

Záložní baterie: Pokud používáte dobíjecí baterie, i tak je vhodné mít v zásobě sadu odpovídajících jednorázových baterií (alkalických nebo lithiových) pro případ, že se baterie vybijí a vy budete svítilnu potřebovat použít. Jakmile se dobíjecí baterie nabijí, můžete jednorázové baterie opět nahradit dobíjecími a jednorázové uschovat pro další použití – záložní baterie se nakonec vybijí buď opakovanými použitími po krátkou dobu, použitím po dlouhou dobu anebo dlouhým uchováváním.

Příliš mnoho baterií:

Jednorázových baterií je příliš mnoho, pokud je budete skladovat několik let, než je použijete. Všechny baterie se při uchovávání samy vybíjejí, což zpravidla trvá přinejmenším pár let. Proto vždy použijte nejstarší baterie jako první a snažte se neskladovat je příliš dlouho. Dlouhé skladování baterií je problém obzvlášť tehdy, když jsou baterie vystavené střídání teplot, například v garáži nebo ve skladě, kde je teplota místnosti během roku podobná jako venkovní teplota.

U dobíjecích baterií je pojem „příliš mnoho“ relativní. Pokud všechny baterie uchováváte společně a nerozlišujete, která je která, pak více než jedna náhradní sada může být zbytečně mnoho. Pokud sady baterií rozlišujete (například je očíslujete), aby se všechny používaly stejně často, pak „příliš mnoho“ nastane v situaci, kdy jednu sadu baterií nakonec vůbec nepoužijete.

Většině uživatelů nejde o to, aby z životnosti baterií vymáčkli každou korunu. Pokud se jedna baterie omylem vyhodí, protože se dostala mezi baterie, které se nabíjely častěji než ostatní, nevadí. Pokud ale chcete sledovat, které baterie používáte v sadě, označte si je permanentním fixem (jednu sadu třeba číslicemi 1, 2, 3, 4..., druhou sadu třeba písmeny a, b, c, d...), abyste jednu baterii nepoužívali více než jiné a vyhnuli se případu, kdy nadužívaná baterie poškodí ostatní baterie.

Následuje přehled různých metod sledování baterií, včetně varianty, kdy baterie nebudete sledovat:

Životnost baterie

S ochranou nebo bez ochrany proti zkratu

Li-Ionové baterie mají větší výkon, ale to také přináší větší rizika. Především jde o to, že když se baterie vybije příliš rychle (jako třeba při zkratu), potom se může zahřát až do té míry, kdy velká baterie může způsobit vznícení hořlavých předmětů v okolí – zabudovaný přetlakový ventil pravděpodobně zabrání výbuchu, ale vypustí obsah baterie v podobě plamenu. Dalším rizikem je používání nabíječek, které nerozpoznají, kdy je baterie plně nabitá a nadále se ji snaží nabíjet; problémem jsou i zařízení, která nepoznají, že baterie je vybitá a snaží se z ní čerpat energii tak dlouho, že se baterie příliš vybije a už ji nelze znovu nabít.

Li-Ionové baterie s ochranou: Tyto baterie jsou opatřeném zvláštním obvodem, který sleduje, zda se baterie nepřebíjí, příliš se nevybíjí, zda nehrozí zkrat nebo přehřátí. Pokud ochranný obvod zjistí problém, odpojí baterii od hlavního obvodu. Ochrana baterií funguje v případech, kdy příčinou problému je baterie samotná (například při použití v zařízení, které nesleduje výkon, které zkratuje, nebo které při čerpání energie z baterie vyprodukuje příliš vysokou teplotu). Pokud je problém jinde než v baterii (například baterie je v ohni nebo se jiným externím způsobem zvýší její teplota), pak ochranný obvod problému nezabrání – ale v tomto případě mají problém všechny baterie.

Li-Ionové baterie bez ochrany: Tyto baterie nemají ochranný obvod, takže je potřeba nakládat s nimi obezřetně. Se všemi bateriemi je samozřejmě vhodné nakládat opatrně, protože všechny se mohou přehřát, přebít, příliš vybít nebo zkratovat – tyto baterie ovšem mají větší výkon, který vede k následným větším škodám.

Proč bychom tedy vůbec měli uvažovat o bateriích bez ochrany? Důvodem je to, že varianty baterií s ochranou jsou o něco delší než baterie bez ochrany. Baterie 18650 bez ochrany je dlouhá 65 mm. Stejná baterie s ochranou může být dlouhá mezi 67 a 70 mm (takže by správně neměla být nazývaná 18650, nýbrž 18670 až 18700). Většina svítilen, které fungují na baterie 18650, jsou uzpůsobená tak, aby pojmuly variantu s ochranou i bez ochrany, což se projevuje v uzpůsobení rozměrů prostoru na baterie a často také zahrnutím vlastního ochranného obvodu pro případy, kdy se používají baterie bez ochrany. Potíží je, že baterie 10440 (malé baterie) bez ochrany většinou nelze nahradit variantou baterií s ochranou (10460) a ochranný obvod zpravidla chybí. Z tohoto důvodu nabízíme baterie 10440 bez ochrany – i když je při používání této baterie zapotřebí zvláštní opatrnosti, výkon získaný z Li-Ionové baterie 10440 oproti baterii AAA je znatelně vyšší. (Poznámka: Baterie 10440 používejte pouze v zařízeních, která se s jejich výkonem dokáží vyrovnat. To zpravidla poznáte podle toho, že baterie 10440 je uvedená na seznamu kompatibilních baterií.)

Nabíječky:

Výběr nabíječky může být docela složitý, ale dá se zvládnout, když si na nabíječky blíže posvítíme. Následující jednoduché kroky vám pomůžou:

Chemické složení: Nabíječka musí být kompatibilní s chemickým složením baterie. Některé nabíječky si poradí s různými složeními, některé zvládnou pouze baterie jednoho určitého chemického složení. Specializované nabíječky pro určitý typ chemického složení jsou ve skutečnosti lepší volbou, ale některé univerzální nabíječky pro různá chemická složení jsou stejně dobré. Univerzální nabíječky (Ni-MH a Li-Ion) většinou mají problém s bateriemi Ni-MH AAA. (Poznámka: nabíječka Fenix ARE-C2 je ta nejlepší, jakou nabízíme, a baterie Ni-MH AAA zvládá bez potíží.)

Kapacita nabíječky: Kolik baterií potřebujete nabíjet současně?

Pokud má nabíječka kapacitu jednu až dvě baterie, baterie se v ní nabíjí mnohem rychleji... To ale nehraje roli, když do svítilny potřebujete více než dvě baterie a není velký rozdíl v tom, jestli se baterie nabijí pomaleji nebo jestli k nabití všech baterií potřebujete více nabíjecích cyklů.

Nabíječky s kapacitou čtyř baterií se obvykle dají použít, jako by měly kapacitu pouze dvě baterie, protože kolébky na baterie jsou rozdělené do sad po dvou. Pokud potřebujete nabít jen dvě baterie, umístěte každou do jiné sady, aby se nabily rychleji. Pokud byste je umístili do stejné sady, nebo pokud by byla všechna čtyři místa zaplněná, pak se budou baterie nabíjet pomaleji.

Rychlé nabíjení: Baterie mohou být uzpůsobené k tomu, aby lépe zvládaly rychlé nabíjení, a stejně mohou být uzpůsobené i nabíječky. Všechny baterie se nicméně nabijí lépe a zachovají si delší životnost, pokud nejsou nabíjené v režimu rychlého nabíjení. Rychlé nabíjení baterii zahřeje, což ji může poškodit a negativně ovlivnit její kapacitu nebo životnost – protiopatření jako větráky, které baterie ochlazují, pomáhají tato rizika zmírnit. Menší baterie (AAA nebo 10440) jsou vůči rychlému nabíjení nejcitlivější a často se během něj poškodí.

Dokončení bonusového kroku: Zjistěte, kolik baterií do svítilny potřebujete. Zvažte, jestli svítilnu budete používat po delší dobu bez přestávky a kolik baterií budete potřebovat k tomu, aby svítilna po požadovanou dobu fungovala. Zjistěte si chemické složení a velikost požadovaných baterií a podívejte se, jestli jsou nějaké náhradní možnosti. Pokud potřebujete nabíječku, zvolte takovou, která se vyrovná s daným chemickým složením baterie.