0

10 častých začátečnických chyb při turistice

Ať už se učíte řídit auto, být dobrým rodičem nebo začínáte s turistikou, kdykoliv se učíte něco nového, určitě u toho uděláte pár chyb. Konec konců, jsme jen lidé a dělat chyby je přirozené. Sestavili jsme pro vás seznam 10 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí začátečníci, abychom vám pomohli se jim pro příště vyhnout.

1. Nekupujte sportovní oblečení v supermarketu, zvolte specializovaného prodejce

Když se vybavujete na pěší túry, je lákavé vybrat si nejlevnější variantu. Jde přece o první výlet a člověk nechce utratit obrovskou sumu za něco, co možná už nikdy nepoužije. Jenže váš oblíbený supermarket se specializuje na ovoce a zeleninu, ne na sportovní vybavení.

Značky sportovního vybavení jako Trespass se zaměřují na dostupné, ale vysoce kvalitní výrobky, které vydrží velkou zátěž. Takové značky jsou experty ve svém oboru a soustřeďují se na produkty, které poslouží v řadě různých situací při aktivním způsobu života. Není nic horšího, než když vám uprostřed túry povolí švy na batohu a jeho obsah se za vámi vysypává na cestu. Ať už kupujete turistickou obuv, sportovní kalhoty nebo bundu, rozhodně zavítejte ke specializovanému prodejci, kde dostanete špičkové výrobky, které vám pomohou přežít vaši první túru.

2. Nenoste nevhodné oblečení

Staré přísloví říká, „Není špatného počasí, jen špatného oblečení.“ Na to byste měli myslet, když vybíráte oblečení na túru. Čemu byste se měli obzvlášť vyhnout je bavlna, zejména džínovina. Když tento materiál navlhne, tak ztěžkne a navíc studí, takže vám bude nejen chladno, ale ještě si uženete rýmu.

Místo toho zvolte lehké, prodyšné materiály a pokud předpověď počasí hlásí déšť, ujistěte se, že vaše oblečení je nepromokavé. Pokud plánujete vyrazit na túru v zimě, nezapomeňte na vrstvení oblečení. Pod nepromokavou bundu přidejte fleecovou vrstvu a základní vrstvu, které vás udrží v teple, ale nebudete se v nich příliš potit.

3. Nenabalte si toho málo / nenabalte si toho moc

Pokud právě začínáte s turistikou, je dobré vědět, co byste si měli nabalit s sebou a co můžete nechat doma. Když si nabalíte moc věcí, zbytečně ponesete těžký batoh, který vám může způsobit bolesti zad a namožení svalů. Když si ale vezmete příliš málo věcí, nebudete připravení na různé situace, které mohou venku nastat.

Abyste si nabalili to správné množství věcí, řiďte se jednoduchým pravidlem: vezměte si, co potřebujete. Není důvod nebrat si to, co považujete za nutné; ani není důvod brát si toho tolik, jako byste jeli na týdenní dovolenou. Zvažte, na jaký typ túry se vydáváte a berte v potaz, jak dlouho bude trvat.

4. Nenoste nové boty na první túru

Znáte ten pocit, když máte na sobě zbrusu nové boty, které jste ještě nerozchodili? Nepříjemné, že ano? Nové, nenošené boty jsou těsné, takže vám budou odírat kůži a mohou vám přivodit odřeniny a puchýře. Proto je důležité turistické boty nejdřív rozchodit, než se v nich vydáte na delší túru, protože není nic horšího než nohy odřené z bot, ve kterých musíte strávit celý den.

Několik týdnů noste nové boty doma, než vyrazíte na túru, abyste si byli jistí, že vám skutečně padnou. Pokud vyhovují, začněte je nosit při každodenních činnostech, třeba při venčení psa nebo na cestu do práce, aby se dobře rozchodily a seděly vám, jelikož při delší chůzi nohy mírně otékají.

5. Nechoďte sami

Jistě, nic se nevyrovná tomu pocitu, když jste sami v přírodě, ale na svou první túru byste si raději měli vzít s sebou někoho dalšího a zkušenějšího. Ve společnosti zkušenější osoby nejen budete ve větším bezpečí, ale také se od ní můžete leccos šikovného přiučit, takže se na další túře budete cítit víc sebejistí.

Pokud nemáte nikoho, kdo by vás doprovodil, alespoň někomu řekněte, kam se chystáte a jakou cestou půjdete. V případě nouze tak pomoc bude vědět, kde vás má hledat. Když jste na túře nebo provozujete jinou aktivní činnost, nejdůležitější je bezpečnost. To platí tím spíše, pokud jste začátečník. Pokud ale dodržíte základní bezpečnostní pravidla, určitě budete v pořádku.

6. Nepřeceňujte se

Začátečníci si často volí obtížné trasy, aby zjistili, kolik toho dokáží. Turistika ale má svá rizika, obzvlášť pro začátečníky, takže je rozumnější zvolit si trasu, která odpovídá vašim možnostem a schopnostem. Začněte s kratšími a snazšími trasami, abyste získali jistotu, a pak můžete postupně přejít k obtížnějším trasám. Myslete na to, že pokud si chcete výlet užít, měli byste postupovat svým vlastním tempem.

7. Nezapomeňte si vzít mapu

Mapa je základní součástí vašeho vybavení, protože přesně označuje vaši trasu, takže víte, kam jdete, což je pro začátečníka obzvlášť důležité. Mapa vám může zachránit život a na rozdíl od mobilu se jí nevybije baterie a neztratí signál. Další praktickou součástí výbavy je kompas, abyste se orientovali a neztratili cestu. Je také nutné se s těmito pomůckami dobře seznámit, než vyrazíte, abyste je dokázali správně použít. Mapa a kompas vám mohou v nouzi zachránit život.

8. Nezapomeňte se podívat na předpověď počasí

Podívat se na předpověď počasí nezabere mnoho času, přesto na to mnozí začátečníci zapomínají. Pokud nebudete vědět, jaké počasí vás může čekat, vystavujete se nepředvídatelným rizikům. Pár minut, které vám zabere kontrola předpovědi počasí, vám výrazně pomůže při rozhodování, jak se obléct nebo jestli vůbec vyrážet ven. Pokud se vydáte na túru ve zrádném počasí, může to být nejen riskantní, ale také vám to může úplně zkazit zážitek.

9. Vezměte si dostatek vody a jídla

Častou začátečnickou chybu je, že si nevezmete dostatek vody a jídla na celý den. Voda je naprosto nezbytná, abyste byli hydratovaní. Pořiďte si speciální batoh na tekutiny se zabudovanou hadičkou, pomocí které můžete pít při chůzi i bez použití rukou, anebo si vezměte alespoň barel s vodou. Na jídlo si nabalte energetické tyčinky, oříšky nebo sušené ovoce, které vám dodá rychlou energii, když to potřebujete, a zasytí vás. Na delší výpravy si můžete vzít sušené jídlo nebo potraviny jako například těstoviny, které vám dodají energii k dokončení cesty. Důležité je mít na mysli, že jídlo musí být lehké a nepříliš objemné, aby nezabíralo místo v batohu, proto si s sebou, pokud možno, neberte konzervy.

10. Nezapomeňte se protáhnout

Další zásadou, kterou je nutné dodržovat při túrách, je protažení, zejména tehdy, když vaše tělo ještě není zvyklé na dlouhou chůzi. Turistika je ostatně formou cvičení, je tedy důležité protáhnout svaly, aby byly při následné námaze uvolněnější. Jednoduchým krátkým rozcvičením předejdete zraněním během túry a také bolavým svalům na jejím konci.

Pamatujte si, že je úplně normální, když začátečník dělá chyby. Dokonce i ti nejzkušenější se občas zmýlí, takže se chybami nenechejte od turistiky odradit. Místo toho se z nich poučte a berte je jako zkušenost, která z vás za chvíli udělá odborníka.