0

Používejte efektivní vrstvení oblečení

Když vyrážíte ven, hlavní cílem je samozřejmě být vhodně oblečený pro danou příležitost a pro dané počasí. Když se ale věnujete turistice, vaše oblečení prodělá zátěžový test, protože bude vystavené dešti po mnohem delší dobu, než když si jednoduše vyjdete na krátkou procházku v dešti. Proto doporučujeme vybavit se třemi vrstvami oblečení, které by se měly skládat z následujících částí:

  • Základní vrstva – lehká vrstva, která nezabraňuje volnému pohybu a udrží vás v teple a suchu i v deštivém počasí, protože bude dobře odpařovat pot, uchovávat vaše tělesné teplo a zabraňovat pronikání vlhkosti zvenku.
  • Fleece – umělé materiály, třeba fleece, jsou stejně měkké a příjemné na dotek jako materiály přírodní, třeba prachové peří, ovšem na rozdíl od přírodních materiálů neztěžknou, když se namočí, a navíc rychleji uschnou.
  • Nepromokavá bunda – nepromokavá bunda musí odolat vodnímu sloupci výše 2.000 mm nebo více a měla by být vybavená podlepenými švy. Je také vhodné, aby bunda měla síťovanou podšívku nebo ventilační zipy v podpaží, které zvyšují prodyšnost.

Měli byste se také oblékat s ohledem na venkovní teplotu. Když si vybíráte oblečení, zkontrolujte si, jak je venku, a tomu přizpůsobte svůj výběr. Pokud vyrážíte ven za proměnlivého počasí, oblékněte se raději více než méně, protože vždy můžete jednu vrstvu odložit, pokud se vám udělá teplo, zatímco s chladem se bojuje hůře.